TIPTRONIC. Wysprzęglanie?!

TIPTRONIC. Wysprzęglanie?!

Postprzez sztukens » 2015-03-08, 18:53

Witam szanowne grono. Mam problem, a raczej nazwałbym bym to dylematem. Podkręslam że skrzynia jakiś rok po kompletnym remoncie. Moje pytanie to czy jadąc na D i przykładowo stając na światłach, trzymając hamulec nie powinna się skrzynia wysprzęglić? Bo mi się wydaję że auto ciągnie dalej ;/ I pytanie czy powinno ją calkowicie w takim przypadku wysprzęglić i auto powinno zostać jakby w biegu jałowym, czy po prostu ten typ tak ma? Jeżeli powinno, to dlaczego jest taki objaw? czym to może byc spowodowane? Dopiero teraz nasuneło mi się to pytanie ponieważ brat kupił peugeota 407 w automacie i jak jedzie na D i sie zatrzymuje na swiatłach mu auta wogóle nie ciągnie. Prosze o jakieś porady
sztukens
-#Klubowicz
-#Klubowicz
 
Posty: 150
Dołączył(a): 2014-09-08, 15:29
Lokalizacja: Rybnik
Model: A6 C5
Nadwozie: Sedan
Zasilanie: Diesel
Silnik: 2.5TDI AKE 180KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Tiptronic
Rok: 2000
Imię: Szymon

Re: TIPTRONIC. Wysprzęglanie?!

Postprzez Piotruś » 2015-03-08, 19:20

Pełzanie skrzyni przy obrotach biegu jałowego jest jak najbardziej prawidłowe. Gorzej gdyby było jak u Twojego Brata ... .
Osobiście proponowałbym w trakcie dłuższych postojów (np. gdy będzie pewny postój przez cały cykl czerwonego światła) korzystać z programu N.
Wiem, ze literatura podaje inaczej (żeby twardo trzymać D i się nie przejmować ale co z tego).
Pozdrawiam. Piotr.
Obrazek
Złote myśli: Chipować może każdy ... lecz nie każdy powinien ... .
Avatar użytkownika
Piotruś
-#Klubowicz
-#Klubowicz
 
Posty: 6540
Dołączył(a): 2013-05-30, 19:49
Model: Nie mam
Nadwozie: Kombi
Zasilanie: Diesel
Silnik: Nie mam
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Rok: 1996
Imię: Piotr

Re: TIPTRONIC. Wysprzęglanie?!

Postprzez nie pamietam 82 » 2015-03-08, 19:20

Siema sztukens .

Myślę, że najłatwiej będziej jak zapoznasz się z zasadą działanie sprzegła hydrokinetcznego (tzw. konwertera) . Jest mase filmów na YT , które mniej lub bradziej czytelnie/obrazowo pokazują na jakiej zasadzie działa konwerter . Może te wybrane przeze mnie ułatwią Ci zapoznanie się z tym rodzajem sprzęgła <okok> .
Dodam tylko , ze sprzęgło samo w sobie podczas normalnego użytkowania jest praktycznie niezniszczalne (to jego plus) , natomiast minusem na pewno jest spora strata momentu obrotowego dopóki nie zadziała ("nie zapnie się") lock-up <okok> , który zarazem jest troszke bardziej awaryjnym "dodatkiem" :| .

Zasada działania:


I jeszcze ten warto zobaczyć ;) :


Nasz konwerter firmy ZF :


Pozdrawiam i jak coś to pytaj śmiało <luzik>
Avatar użytkownika
nie pamietam 82
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 7376
Dołączył(a): 2013-12-05, 09:18
Lokalizacja: Opole
Model: VW Touran Cross
Nadwozie: Minivan
Zasilanie: Diesel
Silnik: 2.0 BMM 140KM
Napęd: FWD
Skrzynia: DSG
Rok: 2008
Imię: Adrian

Re: TIPTRONIC. Wysprzęglanie?!

Postprzez sztukens » 2015-03-08, 20:02

Trochę mnie uspokoiliście, nie jest to aż tak wyczuwalne, ale jak dla mnie udręczliwe. A może zbyt mocno to odczuwam, może gumy się wyrobily? dlatego tak drży? Chyba pojadę na stację diagnostyczną jutro ;x Ogólnie dzięki za jakie kolwiek info. Co ja bym bez Was zrobił ;D PS. dzieki za pomoc, Gnajcie dzisiaj do tych Swoich żon, a nie na forum siedzicie :P
sztukens
-#Klubowicz
-#Klubowicz
 
Posty: 150
Dołączył(a): 2014-09-08, 15:29
Lokalizacja: Rybnik
Model: A6 C5
Nadwozie: Sedan
Zasilanie: Diesel
Silnik: 2.5TDI AKE 180KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Tiptronic
Rok: 2000
Imię: Szymon

Re: TIPTRONIC. Wysprzęglanie?!

Postprzez nie pamietam 82 » 2015-03-08, 20:10

sztukens napisał(a):dlatego tak drży?


O drżeniu to akurat wcześniej nic nie wspominałeś <mysli> - tu powodów może być nawet i kilka :| . No i co "drży" ?

sztukens napisał(a):Gnajcie dzisiaj do tych Swoich żon, a nie na forum siedzicie :P


Ty siy nie boooojjj... , nocka jeszcze dłuuuga ;-) :mrgreen: .

pzdr'a <luzik>
Avatar użytkownika
nie pamietam 82
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 7376
Dołączył(a): 2013-12-05, 09:18
Lokalizacja: Opole
Model: VW Touran Cross
Nadwozie: Minivan
Zasilanie: Diesel
Silnik: 2.0 BMM 140KM
Napęd: FWD
Skrzynia: DSG
Rok: 2008
Imię: Adrian

Re: TIPTRONIC. Wysprzęglanie?!

Postprzez sztukens » 2015-03-08, 20:21

No tak jak mówie, np gdy stanę na światłach,trzymam hamulec, auto ciągnie, co za tym idzie jest wyczuwalne w tym momencie drżenie plastików. Jakieś pomysly ?
sztukens
-#Klubowicz
-#Klubowicz
 
Posty: 150
Dołączył(a): 2014-09-08, 15:29
Lokalizacja: Rybnik
Model: A6 C5
Nadwozie: Sedan
Zasilanie: Diesel
Silnik: 2.5TDI AKE 180KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Tiptronic
Rok: 2000
Imię: Szymon

Re: TIPTRONIC. Wysprzęglanie?!

Postprzez nie pamietam 82 » 2015-03-08, 21:03

W takim razie (moim zdaniem) jest ewidentnie coś nie tak . Zwiększoną siłę "ciągu" skrzyni można odczuć trzymając noge na hamulcu ale tylko i wyłącznie jak zaraz po uruchomieniu zimnego silnika "wrzucisz" D/R/S - no ale to związane jest ze "ssaniem" więc jest jak najbardziej logiczne i prawidłowe ponieważ na turbinę konwertera "trafia" olej o większym cisnieniu ( sorki za tak mało fachowy język ale nie jestem fachowcem ani żadnym tam znawcą - coś tam wiem i tak sobie to po swojemu tłumaczę ;-) ) .

Można wiedzieć u kogo remontowałeś swoją skrzynkę i czy razem z nią regenerowany był konwerter ?

Pozdrawiam <luzik>
Avatar użytkownika
nie pamietam 82
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 7376
Dołączył(a): 2013-12-05, 09:18
Lokalizacja: Opole
Model: VW Touran Cross
Nadwozie: Minivan
Zasilanie: Diesel
Silnik: 2.0 BMM 140KM
Napęd: FWD
Skrzynia: DSG
Rok: 2008
Imię: Adrian

Re: TIPTRONIC. Wysprzęglanie?!

Postprzez sztukens » 2015-03-08, 21:12

ABS PALKA w myslowicach. Remont całkowity, wszystko co szło tylko wymienić w skrzyni wymienili,ale konwerter z teg co kojarze nie był regenerowany, musiałbym spojrzeć na gwarancję. Cieżko mi powiedzieć czy tak było od razu po naprawie czy w trakcie nastała hm"usterka" . Dopiero tak jak mowie teraz zwróciłem na to uwage. Wiem że mam jedną poduszkę do wymiany, pod silnikiem, z tąd możliwe drgania, ale ten "Ciąg zbyt mocny" mi się bardzo nie podoba, ogólnie skrzynia chozdi bez zarzutu przy ruszaniu czy w trakcie jazdy. Brak jakich kolwiek błedów w vagu..


Przepraszam teraz znalazłem kartę specyfikacji wykonanych prac.

KONWERTER
POMPA OLEJU
KOSZ SPRZEGLOWY FORWARD KOMPLETNY
KOSZ SPRZEGLOWY D-G KOMPLETNY
KOSZ SPRZEGLOWY F KOMPLETNY
KPL USZCZELEK
FILTR OLEJU
MISKA OLEJUU
OLEJ
sztukens
-#Klubowicz
-#Klubowicz
 
Posty: 150
Dołączył(a): 2014-09-08, 15:29
Lokalizacja: Rybnik
Model: A6 C5
Nadwozie: Sedan
Zasilanie: Diesel
Silnik: 2.5TDI AKE 180KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Tiptronic
Rok: 2000
Imię: Szymon

Re: TIPTRONIC. Wysprzęglanie?!

Postprzez nie pamietam 82 » 2015-03-08, 22:05

sztukens, obawiam się , że na łamach Naszego Forum nikt nie będzie w stanie ustalić powodu nadmiernego "ciągu" Twojej skrzyni :| (choć bardzo chciałbym się mylić ;-) ).
Cholera wie czy to wina konwertera (chociaż wydaje mi się to najbardziej prawdopodobne) czy też wina leży w sterowniku skrzyni lub w samej skrzyni .
Na Twoim miejscu wykonałbym telefon do ABS Palka i na podstawie rozmowy ustalił ewentualną przyczynę "usterki" oraz umówił się na wizytę . Nie powinienieneś tego w żaden sposób bagatelizować i w tej chwili to powinno być Twoim priorytetem ( a nie "mikrostyki" w zamkach ;-) ) .
Na ile czasu opiewa gwarancja ?

Pozdrawiam i proszę Cię - bądź z Nami na bieżąco w sprawie <okok> .

btw, nie wiem na ile uszkodzona poduszka może mieć wpływ na "ciąg" (może i nie ma) ale... (jak mi to ktoś mądry /kogo bardzo szanuję i lubię/ kiedyś powiedział ;-) ) - "jeżeli skrzynia jest jeszcze na gwarancji to lepiej (dla świętego spokoju) w tej chwili (u kogoś innego) nic nie rób/nie naprawiaj" <okok> .
Avatar użytkownika
nie pamietam 82
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 7376
Dołączył(a): 2013-12-05, 09:18
Lokalizacja: Opole
Model: VW Touran Cross
Nadwozie: Minivan
Zasilanie: Diesel
Silnik: 2.0 BMM 140KM
Napęd: FWD
Skrzynia: DSG
Rok: 2008
Imię: Adrian

Re: TIPTRONIC. Wysprzęglanie?!

Postprzez sztukens » 2015-03-08, 22:15

Jutro wykonam telefon do nich, może coś poradzą, ale znając ich beda chcieli mnie ściągnąć na diagnoze do siebie.. Juz niestety po gwarancji, zaden zaklad nie udzieli wiecej niz 6miesiecy na tipy, oni mi stwierdzili ze to hm jakby to powidzec "zbyt kruchy temat" dlatego tylko tyle. Na innym forum wypowiadaja sie mi ludzie, ze im tez ciagnie i twierdza ze to normalne ;/ musialbym sie przejechac innym tipem zeby to zdiagnozowac ;/

PS. wiecie moze jak przekodowac skrzynie? moze jakoś przeprogramowac i powrócic do ustawien fabrycznych? co sadzicie? wydaje mi się wgl ze zbyt przeciaga mi pierwsze 3 biegi, co sądzicie o wgraniu innego "Softu"?
sztukens
-#Klubowicz
-#Klubowicz
 
Posty: 150
Dołączył(a): 2014-09-08, 15:29
Lokalizacja: Rybnik
Model: A6 C5
Nadwozie: Sedan
Zasilanie: Diesel
Silnik: 2.5TDI AKE 180KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Tiptronic
Rok: 2000
Imię: Szymon

Re: TIPTRONIC. Wysprzęglanie?!

Postprzez nie pamietam 82 » 2015-03-08, 22:33

<mysli> ... , może faktycznie (na początku) powinieneś przejechać się jakimś innym tipem (tak dla samego porównania) <okok> .

btw, mi tez ciągnie ( i jedna i druga <rotfl> ) . Obydwie tak samo - dobrze i równo <rotfl> .

Miłego... <luzik>
Avatar użytkownika
nie pamietam 82
-#Moderator
-#Moderator
 
Posty: 7376
Dołączył(a): 2013-12-05, 09:18
Lokalizacja: Opole
Model: VW Touran Cross
Nadwozie: Minivan
Zasilanie: Diesel
Silnik: 2.0 BMM 140KM
Napęd: FWD
Skrzynia: DSG
Rok: 2008
Imię: Adrian

Re: TIPTRONIC. Wysprzęglanie?!

Postprzez elwarka1 » 2015-03-09, 11:36

sztukens napisał(a):Juz niestety po gwarancji, zaden zaklad nie udzieli wiecej niz 6miesiecy na tipy,

Autotransmisja w Jankach daje 1 rok.
elwarka1
-#Klubowicz
-#Klubowicz
 
Posty: 173
Dołączył(a): 2014-12-28, 22:31
Model: Allroad C5
Nadwozie: Avant
Zasilanie: Benzyna+LPG
Silnik: 2.7 BES 250KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Rok: 2003
Imię: Łukasz

Re: TIPTRONIC. Wysprzęglanie?!

Postprzez RomanS » 2015-03-09, 18:52

sztukens napisał(a): zaden zaklad nie udzieli wiecej niz 6miesiecy na tipy,


Eee tam, jak NIE jak TAK :-D

Ja dostałem 12 m-cy bez limitu km :-)

Natomiast co do objawów to nie sądzę aby ktokolwiek poważny odważył sie naprawiać Twojego tipa przez internet :-D

Jeżeli opisałbyś jakies zdecydowane objawy typu: w czasie jazdy huknęło i przestało jechać to możnaby strzelać cos w stylu" kosz forward" itp.
Ale coś tam drży.... czy uwierzyłbys lekarzowi który stawiałby diagnoze przez telefon, bez obejrzenia pacjenta ??? :mrgreen:
Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości

Pozdrawiam, Roman
Avatar użytkownika
RomanS
-#Klubowicz
-#Klubowicz
 
Posty: 681
Dołączył(a): 2013-05-31, 10:20
Lokalizacja: Poznań
Model: A6 C5
Zasilanie: Diesel
Silnik: 2.5TDI AKE 180KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Tiptronic
Rok: 2000

Re: TIPTRONIC. Wysprzęglanie?!

Postprzez sztukens » 2015-03-09, 20:06

hah coraz bardziej sądze ze to tylko moje przewrażliwienie ;D Zauważylem i mam przypuszczenia ze auto zachowuje się tak przy niższych temperaturach, bo dzisiaj przy względnej pogodzie nie zauważylem tego ;o ps. nawet lepiej pali, niech ta "zima" się kończy :)


Zcytuję kolegę z innego forum

Kolego twoja skrzynia zachowuje sie jak najbardziej prawidlowo.Rozpiecie napedu nastepuje po wrzuceniu na N.Na D powinno ciagnac do przodu a tym samym stajac pod gorke auto nie ucieka do tylu.A peugeot pewnie leci na pysk do tylu
sztukens
-#Klubowicz
-#Klubowicz
 
Posty: 150
Dołączył(a): 2014-09-08, 15:29
Lokalizacja: Rybnik
Model: A6 C5
Nadwozie: Sedan
Zasilanie: Diesel
Silnik: 2.5TDI AKE 180KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Tiptronic
Rok: 2000
Imię: Szymon

Re: TIPTRONIC. Wysprzęglanie?!

Postprzez elwarka1 » 2015-03-09, 22:07

sztukens napisał(a):Zauważylem i mam przypuszczenia ze auto zachowuje się tak przy niższych temperaturach

To zjawisko jak najbardziej normalne, im zimniej, tym olej gęstszy i mocniej "ciągnie"
elwarka1
-#Klubowicz
-#Klubowicz
 
Posty: 173
Dołączył(a): 2014-12-28, 22:31
Model: Allroad C5
Nadwozie: Avant
Zasilanie: Benzyna+LPG
Silnik: 2.7 BES 250KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Tiptronic
Rok: 2003
Imię: Łukasz

Następna strona

Powrót do C5 (1997-2004)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron